Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
poniedziałek, 25 listopada 2013 21:57

Otrzymywanie chlorowcopochodnych acetonu

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uniwersalny schemat substytucji dla trzech chlorowców Uniwersalny schemat substytucji dla trzech chlorowców compaqchemlab

Za nim przystąpimy do syntezy należy przeczytać cały opis.Jeśli jesteś zielony z chemi organicznej , nie umiesz udzielić pierwszej pomocy to dalej tego nie czytaj! Substancje (produkty , substraty ) są naprawde niebezpieczne!

chloroaceton:

Inaczej chloropropanon ,organiczny związek chemiczny .chlorowa pochodna acetonu.SILNA TRUCIZNA !Bezbarwna ciecz o ostrej woni.

Skura w kontakcie z nim daje wyraźnie znać ,że jej się to nie podoba(owrzodzenia,trudno gojące się rany.)

Otrzymuje się ją przez chlorowanie acetonu.

Bromoaceton:

bezbarwna lub lekko żółta ciecz. Ma silne właściwości łzawiące.

Jodoaceton:

Ma podobne właściwości do bromoacetonu,lecz jego właściwości "bojowe" są nieco słabsze.

Teraz zajmiemy się syntezą tych dwóch ostatnich.

UWAGA ! Przedstawiony artykuł ma na celu demonstrację reakcji substytucji (podmiany) wodoru na chlorowiec w ketonach. Autor artykułu nie pisał go w celu dostarczenia przepisu czytelnikom na środki bojowe. Niedopuszczalne jest więc wykorzystywanie gotowego produktu w "niecnych"celach(w tym militarnych)!Wdychanie par produktów jak i substaratów jest surowo zakazane i grozi poważnym zatruciem.

Prawnie jest zakazanie stosowanie środków masowej zagłady(tutaj chlorowcopochodna).

Gotowy preparat jest materiałem wyjściowym do rozbudowy łańcucha węglowego w związkach organicznych.(np : chlorowiec ----> grupa OH).

Bromoaceton:

Odczynniki:

-Aceton

-brom atomowy (nie woda bromowa!)

-chloran potasu lub inny podobny utleniacz

-tlenek magnezu MgO

Sprzęt:

-kolbka lub duża probówka z chłodnicą zwrotną

-lampka spirytusowa

-łaźnia wodna

-biureta

OPIS DOŚWIADCZENIA

Doświadczenie powinno być przeprowadzone pod sprawnym wyciągiem ,przez doświadczonego chemika !!!

5ml czystego acetonu(może być techniczny , ale musi być wolny od kwasu octowego !)rozcieńczyć 2ml wody destylowanej.

dodać 0,8ml z biurety(chodzi o dokładność).Lekko ogrzewamy całość pod chłodnicą zwrotną na łaźni wodnej.

reakcja jest gwałtowna,ciecz burzy się ,pieni.Ciecz odbarwia się ,ale obserwuje się takrze ponowne zciemnienie.

Jeśli chcemy aby całkowicie wykorzystać brom ,to dodajemy chloranu potasu.Utlenia on kwas bromowodorowy do wolnego bromu.

stosujemy wtedy 2X mniej bromu.

Na sam koniec dodajemy tlenku magnezowego.Zobojętnia on powstałe kwasy.a zarazem usuwa wodę ze środowiska.

Gotową ciecz przechowujemy w fiolce z ciemnego szkła, z dala od osób postronnych i źródeł zapłonu.

środek można przetestować w następujący sposób:

Na parowniczkę za pomocą pipety wkraplamy JEDNĄ kroplę bromobenzenu i chwilę czekamy. Po kilku minutach wachlującym ruchem ręki naganiamy opary w kierunku twarzy.Ostra potrzeba "zwilżenia" gałek ocznych lub ostry ból w nosie to dowód ,że reakcja zaszła poprawnie.Należy robić to bardzo ostrożnie gdyż można napytać sobie biedy.Normalnie substancja jest superdrażniąca oraz trująca , ale zanim dojdzie do zatrucia ,człowiek przejdzie chociażby przez ścianę aby stamtąd uciec.

Temperatura wrzenia bromopropanolu to ok: 136*C NIEZALECAM DESTYLACJI MIMO TO(z wiadomych przyczyn[Nawet kolba Florkeg'o nie daje rady -opary)]

Nigdy nie należy przeprowadzać syntezy w pomieszczeniach bez wyciągu, szczególnie w obecności dzieci i zwierząt(koty są szczególnie wrażliwe na chemikalia(autor miał kiedyś kota labolatoryjnego-do pomocy {główne jego zadanie to wylegiwanie się na grzejniku},ale kota już nie ma i to nie z powodu jego śmierci czy choroby zawodowej lecz zmiany gustu[kot nadal żyje i ma się dobrze .Zachorował na ciężkie lenistwo ,jak to kot]).

Jodoaceton:

jodoaceton jest łatwiejszy w syntezie ale takrze niebezpieczny!

sprzęt:

-patrz bromoaceton.

dodatkowo :

miedziany drucik zwinięty w kłębuszek (śr.ok 0.5 cm)-katalizator.

Odczynniki:

-jod atomowy krystaliczny(może być jodyna)

-aceton(jako szkielet naszego związku)

-gips prażony

-MgO lub soda oczyszczona.

-H2O2·3%

OPIS :

Do probówki nalewamy ok 5 ml acetonu , wrzucamy 2-3 małe kryształki jodu lub dodajemy jodyny(acetonowy rr powinien mieć kolor herbaty bez cytryny)

probówkę zatykamy korkiem z chłodnicą zwrotną(zapobieganie utracie surowców oraz toksycznego produktu) i wstawiamy do łażni wodnej i ogrzewamy.

Ciecz odbarwia się po max.2godzinach. Jeśli do tego nie dojdzie to obejmujemy inną drogę postępowania.

ciecz po ochłodzeniu przelewamy do szklanej przezroczystej buteleczki i dodajemy ok 1ml wody utlenionej ichwilowo korkujemy.

Nad palnikiem ogrzewamy ostrożnie zwitek miedziany. Gasimy szybko palnik a kuleczkę którą ogrzewaliśmy umieszczamy jak najszybciej ,tak aby nie ostygła w buteleczce z odczynnikiem.Słyszymy syk.Rozpoczyna się powolna reakcja(zalecane oświetlanie buteleczki światłem słonecznym).Zostawiamy buteleczkę w spokoju na kilka godzin pod naszym nadzorem! W tym czasie wytwarza się zielono-żółty osad jodku miedzi i tlen który uchodzi z fazy ciekłej.

Ciecz powinna się odbarwić (reakcja z miedzią).Oczyszczamy produkt tak jak wyżej.(zobojętniamy kwasy a gipsem pochłaniamy wodę z rozkładu nadtlenku wodoru. Sączymy całość przez lejek z watą(wszystko pod dygestorium !)

otrzymujemy ok 4-5 ml acetowego roztworu jodoacetonu.W brew pozorom łatwiej tu o odczynniki niż z bromopochodną.

UTYLIZACJA PRODUKTÓW

Do naszych produktów dodajemy roztworu Na2S.Związki się rozkładają i nie są już szkodliwe.Wylewamy rr do WC.UWAGA! kwaśne środowisko powoduje wydzielanie siarkowodoru , Którego siła jest porównywalna do cyjanowodoru !

Niewyobrażam sobię "antyracjonalizatorskiego" podejścia do sprawy.Te doświadczenia są wybitnie niebezpieczne , a my jak już wiesz czytelniku przede wszystkim dbamy o nasze ,wasze i innych zdrowie i bezpieczenstwo !

Pomijam oczywiste sprawy tj: Nie otrzymujemy amatorsko chloropochodnej , bo to się musi skończyć źle jeśli nawet stosujemy BHP! Oczywiście okulary i rękawice ochronne.Stare maski gazowe raczej nie dadzą rady ,poza tym pamiętajmy , że tylko my(chyba a raczej na pewno) mamy maskę.

Już bromopochodna jest bardzo szkodliwa a co dopiero chloro-! Produkty,substraty są trujące a pary acetonu mają dodatkowo właściwości narkotyczne!

AUTOR NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI za jakiekolwiek uszczerbki na zdrowiu , przedmiotach fizycznych czy szkodach psychicznych(frustracja niewychodzącym doświadczeniem itp).Opis jest zamieszczony w celach naukowych.

Zastosowanie :

jeśli do produktu bezwodnego dodamy sodu to zajdzie reakcja Wurtza , i cząsteczki się połączą a produktem ubocznym będzie jodek sodu.

Powodzenia w syntezie i pamiętajmy: BHP przede wszystkim. Z pewnością przydzą się nam te związki do syntezy organicznej.·(wprowadzenie cząsteczki propanonu do z.organicznego itp.

Czytany 520 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 marca 2017 16:52
compaqchemlab

Finis coronat opus -Główny motyw moich działań

Zaloguj się, by skomentować