Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
Miedziankit PDF Drukuj Email

Miedzianki znalazł zastosowanie w górnictwie miedziowym – i już wiadomo skąd ta nazwa. Został on zaliczony do materiałów wybuchowych kruszących. Jego prędkość detonacji wynosi 3300 m/s. Z łatwością detonuje się już od spłonki 0,3g HMTD. Do miedziankita podobny składem i właściwościami jest szedyt.


Otrzymywanie

Odczynniki

Skąd to wziąć?
Chloran potasu można kupić w sklepie chemicznym, ale po drogiej cenie. Można oczywiście poptyać na forum... Nafta – sklepy budowlane.

Zrobienie miedziankitu jest wręcz banalne. Odmierzamy wagowo 9 (chloran potasu) : 1 (nafta), a jeśli się nie posiada wagi to tak na oko to na 100 gram chloranu potasu dajemy 14ml nafty. Odmierzamy więc składniki dajemy wszystko do jakiegoś woreczka i mientolimy, aż nafta dobrze wsiąknie w chloran potasu. I jest gotowy. A teraz czas na detonacje... Do jakiejś tuby papierowej średniej grubości zatkanej z jednej strony wsypujemy miedzian w to spłonka i można odpalać.

Bezpieczeństwo
Nie żałuj lontu! Albo w innym wypadku przewodu! Ostrożnie wkładaj spłonkę w ładunek! Detonuj z dala od terenu zabudowanego, z dala od wszelkich osób postronnych i oczywiście uważaj na zwierzęta :) Od miejsca detonacji uciekaj jak najdalej!

Artykuł napisał:
MaLuTkI