Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
niedziela, 04 grudnia 2011 00:33

Żelazo piroforyczne

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 Wytworzyć pył żelazny z opiłków żelaznych bez użycia chemii jest bardzo trudne, niekiedy nawet niemożliwe. Poniżej opiszę rozdrabnianie żelaza poprzez termiczny rozkład cytrynianu żelaza, który samemu wytworzymy.

Wykonanie doświadczenia

Do probówki wrzucamy 6 gram kwasu cytrynowego i dolewamy 20cm3 wody. Całość mieszamy, aż kwas cytrynowy rozpuście się w wodzie. Teraz do tej samej probówki wrzucamy łyżeczkę sproszkowanego żelaza, lub ostatecznie jego opiłków. Całość silnie ogrzewamy w płomieniu palnika do rozpuszczenia żelaza. Zanim rozpuścimy żelazo, to duża część użytej wcześniej wody może wyprawować, więc dopełniamy tyle wody ile mniej więcej wyparuje. Jeśli żelazo się rozpuści to ogrzewamy całość dalej, aż tym razem odparujemy całą wodę. Kiedy już to zrobimy to szybko zatykamy wylot probówki watą szklaną i całość mocno ogrzewamy w płomieniu palnika. Ogrzewamy do czasu, aż ścianki probówki pokryją się ciemnawym nalotem. Wyjmujemy watę szklaną i zawartość wysypujemy na ognioodporna podkładkę. Zawartością jest żelazo otrzymane poprzez rozkład termiczny cytrynianu żelaza. Takie żelazo jest piroforyczne - samozapalne przy styku z tlenem zawartym w powietrzu.

Bezpieczeństwo

Należy uważać gdyż probówka i żelazo jest bardzo gorące. Należy ubrać okulary ochronne i wysypywać oraz prowadzić rozkład termiczny cytrynianu żelazowego z dala od rzeczy łatwopalnych.

 

Artykuł napisał:
MaLuTkI


 

Litretura

- ”Z chemią za pan brat - eksperymenty”, Erich Grosse.

 

Czytany 8903 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 grudnia 2011 12:13
Zaloguj się, by skomentować