Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
niedziela, 04 grudnia 2011 00:19

Otrzymywanie papieru pergaminowego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Papier pergaminowy możemy otrzymać poprzez działanie rozcieńczonym kwasem siarkowymVI na papier , a następnie zobojętniając całość roztworem amoniaku w wodzie. Doświadczenie te możemy bardzo łatwo przeprowadzić.

 

Wykonanie doświadczenia

Zaczynamy od rozcieńczenia kwasu siarkowego (H2SO4) do około 60% i wlewamy go do szerokiego pojemnika, jakim jest np. krystalizator. Teraz roztwór kwasu chłodzimy do około 5*C. Musimy teraz wybrać dobry papier . Najlepiej użyć filtrów do kawy, czy też bibuły - chodzi o to by był bardzo cienki. Kawałki papieru  łapiemy za róg, czy też w szczypce i zanurzamy w kwasie kolejno na (pierwszy kawałek, drugi kawałek, trzeci kawałek....... etc.): 5 sekund, 10 sekund,15 sekund, 20 sekund, 25 sekund, 30 sekund. Teraz do zlewki nalewamy roztworu amoniaku o stężeniu około 10%. Papier zacznie się kurczyć. Całość zostawiamy na parę godzin. Po tym czasie suszymy nasz otrzymany papier pergaminowy.Papier z miękkiego i porowatego stał się twardy, gładki i się poskurczał. Stał się on także dużo bardziej odporniejszy na np. rozerwanie niż użyty do doświadczenia na początku papier. Jeśli chcemy, aby się nie kurczył to do roztworu amoniaku wprowadzamy go naciągnięty w jakiejś twardej ramce, co zapobiegnie jego kurczeniu się.
Wszystko dzieje się w skutek pęcznienia początkowego papieru, a następnie długie łańcuchy celulozy ulegają częściowemu rozpadowi na hydroksycelulozę. Jeśli będziemy dłużej działać np. kwasem siarkowym na papier to powstaną jeszcze krótsze łańcuchy cząsteczek celulozy, czyli tak zwany amyloid. Przy kurczeniu się łańcuchów tym samym luźna struktura papieru kurczy się, przy czym staje się bardziej zbita.

Bezpieczeństwo
Rozcieńczanie kwasu siarkowego przeprowadzamy w ten sposób, że wlewamy kwas do wody a nie odwrotnie. Podczas rozcieńczania kwasu nosić okulary oraz rękawice ochronne. Jeśli nie mamy wprawy w operowaniu żrącymi odczynnikami, (choć rozcieńczony kwas siarkowy działa tylko drażniąco na skórę) to zanurzamy papier w szczypcach odpornych na kwasy (np. z tworzywa sztucznego).

 

Artykuł napisał:
MaLuTkI

Litretura:
- ”Z chemią za pan brat - eksperymenty”, Erich Grosse.

Czytany 4540 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 grudnia 2011 01:10
Zaloguj się, by skomentować