Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
sobota, 03 grudnia 2011 20:11

Miejsce i znaczenie chemii i fizyki we współczesnym świecie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ludzie XXI wieku nienawidzą chemii i fizyki!!!


Odpady radioaktywne, kwaśne deszcze, fale elektromagnetyczne powodujące nowotwory mózgu, wszechobecna chemizacja żywności i skażenie środowiska nawozami sztucznymi to tylko niektóre powody wymieniane jako przyczyna niechęci do tych dwóch gałęzi nauki. Wszędzie można usłyszeć głosy, że kiedyś wszystko było lepsze, zdrowsze, smaczniejsze, a teraz to same chemikalia.
Jednak takie rozumowanie jest na wskroś przesiąknięte ignorancją i hipokryzją lub po prostu wynika z nierozgarnięcia osoby wygłaszającej takie sądy, bowiem śmiem twierdzić, że gdyby nie postępy w chemii i fizyce, to człowiek nie wyszedłby z epoki kamienia łupanego...
Zastanówmy się chwilę nad tą, jak to określają środki masowego przekazu, nadmierną chemizacją życia.
Same słowo chemizacja, oznacza ,,wprowadzanie metod chemicznych i zwiększanie zastosowania środków chemicznych w różnych gałęziach życia”.
Jednak czy słowo to określa realny proces? Wg mnie nie! Chemia to nasze życie. To są właśnie te wszystkie reakcje i procesy, które sprawiają, że żyjemy.
Prawda jest taka, że gdyby nagle wszystkie procesy chemiczne, zachodzące w żywych komórkach ustały, to ludzie przestaliby istnieć.
Bowiem najsprawniej działającą fabryką chemiczną jest organizm człowieka, w którym przez cały czas syntetyzowane są tysiące związków chemicznych, a niektórych z nich nie udało się jeszcze naukowcom otrzymać w laboratoriach.
Zatem, czy można wprowadzać metody chemiczne, skoro człowiek wykorzystuje i żyje dzięki tym metodom od zarania dziejów?
Moim zdaniem, spośród wszystkich gałęzi nauki, to właśnie chemia i fizyka mają dla człowieka najważniejsze znaczenie praktyczne, co więcej człowiek jest od nich uzależniony, choć często nieświadomie.
Chemia i fizyka zawsze były i są obecne w każdej dziedzinie życia ludzkiego. Zacznijmy, chociażby od kwestii naszego ubioru. Wszyscy lubimy być dobrze ubrani, w odzież o odpowiadających nam kolorach i ciekawym fasonie.
Myślę, że niewielu spośród nas byłoby zadowolonych, gdybyśmy ponownie musieli biegać w zwierzęcych skórach lub płóciennych czy lnianych workach z otworami na nogi, ręce i głowę. Jednak gdyby nie fizyka i chemia, to taka sytuacja nikogo by nie dziwiła, gdyż maszyny, które przędą materiał na naszą odzież zbudowane są zgodnie z zasadami fizyki, a ich działanie opiera się na prawach mechaniki. Bajeczne kolory naszych ubrań są, z kolei wynikiem pracy chemików, którzy syntetyzują w laboratorium grupy określonych barwników.
Myślę również, każdy z nas lubi mieć czyste włosy, a także świeży oddech, ale czy utrzymanie włosów w czystości byłoby możliwe, bez znienawidzonej chemii? Nie, gdyż wszelkiego rodzaju środki czystości takie jak mydło, szampon czy pasta do zębów są mieszaninami określonych związków chemicznych.
Część z czytelników(ek), zapewne, choć raz w życiu robiło sobie tzw. trwałą ondulację. Jednak czy bez chemii byłaby ona możliwa? Nie, gdyż to chemicy wymyślili sposób na taką zmianę struktury białka – keratyny, budującej włosy, aby uzyskać odpowiedni efekt.
Rozrywką wielu ludzi jest oglądanie telewizji, słuchanie radia czy serfowanie w Internecie. Zastanówmy się teraz czy byłoby to możliwe bez zastosowania praw fizyki. To, że na ekranie naszego telewizora możemy oglądać ulubione filmy czy programy jest wynikiem odpowiedniej konstrukcji urządzenia, przy budowie, którego wykorzystano liczne prawa i zjawiska fizyczne, np. takie jak scyntylacje. Słuchanie muzyki w radiu również nie byłoby możliwe, gdyby nie fakt wykorzystania reguł naukowych do przesyłania i odbioru fal radiowych. Także telefonia komórkowa, tak dziś popularna, wykorzystuje przesyłanie fal elektromagnetycznych. Zatem skoro przeciwnicy chemii i fizyki są tak oporni na argumenty przemawiające za użytecznością tych nauk, może powinniśmy im zabrać ich telefony komórkowe lub telewizory...?
Jestem ciekaw jak długo wytrzymaliby oni bez tych zdobyczy współczesnej techniki...
A propos fal myślę, że bardzo wielu z nas korzysta czasami z urządzenia zwanego potocznie mikrofalówką. Bardzo wielu ludziom ułatwia ona życie i pozwala oszczędzić znaczną ilość czasu. A jest to kolejne urządzenie wykorzystujące prawa fizyki.
Wykorzystanie praw fizyki, pozwoliło przyśpieszyć przepływ informacji, chociażby dzięki zastosowaniu światłowodów, które są strukturami wykorzystującymi fizyczne prawo całkowitego wewnętrznego odbicia światła.

Dzięki chemii, która dostarczyła odpowiedniego paliwa, oraz fizyce, która skonstruowała odpowiedni środek transportu, jakim jest samolot człowiek mógł spełnić swe największe marzenie i nie tylko wznieść się w powietrze, ale także poznać kosmos.
Swoją drogą, działanie wszystkich środków transportu, nie tylko samolotów, lecz samochodów czy autobusów byłoby raczej niemożliwe, gdyby nie odpowiednie paliwo, którego dostarcza chemia.
Czasami środki transportu zawodzą i dochodzi wówczas do katastrof lotniczych czy wypadków drogowych. Ludzie ranni w takich wypadkach są wówczas przewożeni do szpitali, gdzie pod okiem lekarzy wracają do zdrowia. Czy ich rekonwalescencja byłaby możliwa bez użycia licznych leków? Raczej nie. Więc chemia już nie tylko nie zabija, ale nawet ratuje życie! W niektórych urazach lekarz przed wydaniem diagnozy musi obejrzeć np. uszkodzoną kość. Wówczas zachodzi potrzeba przeprowadzenia badania radiologicznego, które polega na prześwietleniu określonej części ciała promieniowaniem Rentgenowskim, przy wykorzystaniu odpowiednich środków, jakie zapewnia z kolei fizyka. Bez fizyki i chemii, tak naprawdę nowoczesna medycyna nie istniałaby, jednak dla zagorzałych przeciwników chemizacji zawsze zostaje akupunktura lub ziołolecznictwo...
Teraz przejdźmy do kwestii żywności. Szczególnie starsi ludzie bardzo często narzekają, że za czasów ich młodości to wszystko było zawsze takie świeże i naturalne, a teraz to wszędzie dają "chemię”.
Jednakże realia życia naszych dziadków były zupełnie inne. Żeby dziś mieć codziennie świeże mleko bez zastosowania w jego produkcji procesów chemicznych, musielibyśmy hodować na trawniku przed blokiem własną krowę, a myślę, że mogłoby to być stosunkowo kłopotliwe. Poza tym liczba ludności stale wzrasta, zatem zapotrzebowanie na żywność również rośnie. Gdyby nie zastosowanie odpowiednich związków chemicznych to żywność bardzo szybko by się psuła i część ludzi umarłaby z głodu.
Poza tym pozostaje jeszcze kwestia produkcji żywności, a tu pojawia się sprawa nadużycia nawozów sztucznych. Jednak czy bezosobowa chemia jest winna temu, że niewyedukowany polski rolnik zamiast wysypać na hektarze pola 100 kg nawozu wysypie 1 tonę?
Wracając do tematu niezdrowej żywności... Kiedy podczas rozmowy w gronie mojej rodziny pada temat niezdrowej żywności, mój Wujek zawsze przytacza ten sam argument: „ale jak polejesz zardzewiałą śrubę colą, to w mig ta rdza zejdzie”. Od pewnego czasu zacząłem Wujkowi radzić, żeby przeprowadził taką samą próbę z sokiem z cytryny, bowiem kwas w nim zawarty jest dużo silniejszy od kwasów węglowego i ortofosforowego (V) zawartego w coli.
Należałoby tu również stanąć w obronie konserwantów, antyoksydantów i barwników, dodawanych do artykułów żywnościowych. Nad użyciem tych związków, o groźnie brzmiących nazwach, czuwa w Polsce Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, którego naukowcy wszystkie te związki badają, a także sprawdzają czy nie są one szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.
Poza tym, prawda jest taka, że wszyscy tę niezdrową żywność spożywamy, a nie sądzę, by któremuś z Czytelników wyrosła na głowie trzecia noga, lub błona pławna między palcami.
Na koniec pozostaje nam do rozwiania parę mitów dotyczących rzekomego skażenia środowiska. Pod tym określeniem kryją się najczęściej trzy kwestie: efekt cieplarniany, dziura ozonowa i skażenie środowiska truciznami organicznymi, np. dioksynami.
Zjawisko efektu cieplarnianego istniało na Ziemi jeszcze przed tym, kiedy pojawił się na niej człowiek. Efekt polegający na zatrzymywaniu promieniowania cieplnego przez gazy cieplarniane, takie jak np. dwutlenek węgla, freony, metan, czy tlenki siarki istnieje od zawsze, bowiem gdyby go nie było, ziemia do głębokości 1,5 metra byłaby skuta lodem.
Jeżeli chodzi o dziurę ozonową, to jest to specyficzne zjawisko, obserwowane w dodatku tylko przez parę miesięcy w roku, gdyż, aby zaistniało wymagane są odpowiednie warunki – dziura ozonowa występuje tylko nad Antarktydą, a tworzy się tylko, kiedy w stratosferze znajdują się chmury specyficznego rodzaju. Poza tym, kiedy warunki sprzyjające jej tworzeniu kończą się, dziura zanika.
Jeżeli chodzi o zanieczyszczenie słynnymi już dioksynami, to są one rzeczywiście substancjami, których niewielka ilość wystarczy by uśmiercić chomika. Jednakże, aby dioksyną otruła się świnka morska, jej stężenie we krwi zwierzęcia musiałoby być wielokrotnie większe. Natomiast, jeżeli chodzi o człowieka, to 2,3,8,9-tetrachlorodibenzodioksyna jest stale obecna w ludzkiej krwi, więc już dawno powinniśmy wszyscy wyginąć, natomiast rasa ludzka ma się całkiem nieźle.
Wyjaśnienie tych i innych, jak to określa prof. Przemysław Mastalerz „ekokłamstw”, znajdziecie Państwo w literaturze naukowej, bowiem gazety i czasopisma pokroju „Przyjaciółki”, które są najczęściej źródłem przekłamań w dziedzinie chemii, to nie najlepsze źródło informacji w kwestiach nauki.
Rozwój chemii i fizyki w przeciągu ostatnich pięćdziesięciu lat jest niewyobrażalnie dynamiczny. Jeszcze parę lat temu nikt z nas nie wyobrażał sobie, że w niedalekiej przyszłości, przez cały czas będzie mu towarzyszył telefon komórkowy wielkości paczki chusteczek higienicznych, a po powrocie do domu, będzie mógł obejrzeć ulubione sceny ciekawego filmu przy wykorzystaniu technologii DVD.

Jednak boom związany z rozwojem techniki i nauki jeszcze się nie zakończył, i patrząc na liczbę odkryć naukowych, dopiero teraz nadchodzi złota era fizyki i chemii. Tak szybki rozwój tych nauk implikuje jednocześnie postępy chociażby w medycynie, co pozwala zachowywać nadzieję chorym na nieuleczalne dotąd choroby, takie jak AIDS czy rak. Bo być może już jutro zostanie odkryty nowy lek czy metoda, która im pomoże...
Chemia i fizyka zmieniają świat. Mogą być jednak dla ludzkości zarówno wybawieniem, jak i śmiertelnym zagrożeniem. Wszystko zależy tu od naukowców, w rękach, których są one tylko narzędziem.
Celem przyświecającym mi podczas pisania tej pracy było ukazanie fizyki i chemii w jak najlepszym świetle i obalenie kilku mitów ich dotyczących.
Poza tym, myślę, że nie ma innych, bardziej czarodziejskich nauk, które pozwalają człowiekowi przenieść się w iście baśniowy świat. Bo to właśnie fizyka pozwala przedmiotom lewitować, a obecność tak wielu barw w chemii, a w dodatku możliwość ich mieszania, stawia ją na równi ze sztuką.


Artykuł napisał:
Bartosz Szyszko
Artykuł nadesłany na konkurs.

Czytany 8626 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 grudnia 2011 18:20
Zaloguj się, by skomentować