Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
niedziela, 04 grudnia 2011 02:11

Fugasy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Fugas ma za zadanie rozrzucenie paliwa w powietrzu, oczywiście palącego się. Wykorzystuje się do tego, petardę z mieszaniną pirotechniczna o podwyższonej temperaturze palenia, (aby było w stanie zapalić paliwo) i jakieś paliwo typu: nafta, benzyna, olej napędowy, aceton itd. Te paliwa stosuje się zależnie od tego, co chcemy uzyskać, to znaczy długość „ognistej kuli” na niebie, ilość dymu, łatwość zapalania paliwa. Fugasy powinny i przeważnie są odpalane za pomocą przewodu. Robi się to, dlatego, ponieważ paliwo umieszcza się na petardzie (o tym później) i jeśli zastosowalibyśmy lont czy stopinę to moglibyśmy przepalić woreczek foliowy i wtedy wszystko do niczego. Wracając do odpalania, to odpala się je z ziemi, albo z rury.

Produkcja:

Wykonujemy zwykłą petardę z elektronicznym zapalnikiem, jednak zwracamy szczególną uwagę na mieszaninę znajdującą się w niej, ponieważ jest to połowa sukcesu fugasa. Więc jak już przed powiedziałem musi to być mieszanina, która ma podwyższoną temperaturę spalania, czyli można zastosować pyły metali np.: proch czarny + pył Al, Mg. Najlepiej się spisują wszelakie fotobłyski. Petarda powinna być średniej mocy wybuchu. Kiedy już wykonamy petardę, to wlewamy odpowiednią ilość paliwa do woreczka foliowego, zawiązujemy i niepotrzebna ilość woreczka obcinamy. Paliwa dajemy odpowiednio, do uzyskania odpowiedniego rozmiaru kuli ogniowej. Do bardzo dużej kuli już wystarczy 1l paliwa, na początek lepiej mniej, a potem możemy podwajać :)

Opis wymienionych wyżej paliw

Nafta – pali się długo, daje dużo dymu czarnego, ale trudno jednak zapalić paliwo,

Benzyna – pali się dosyć krótko, łatwo zapalić,

Olej napędowy – samego się nie stosuje, miesza się z np. benzyną, acetonem. Daje się go około 10%-15%. Po zmieszaniu, trochę trudniej zapalić, ale za to spala się dłużej i daje dużo czarnego dymu,

Aceton – spala się błyskawicznie, bardzo łatwo zapalić.

Naszego fugasa możemy odpalać: wykopując w ziemi dziurę na głębokość około 15-20cm, a następnie w dole kładziemy petardę i na nią nasz woreczek z paliwem i przysypujemy delikatnie ziemią całość leciutko uklepując. Drugim sposobem jest ”wystrzelanie” fugasa prosto z rury tekturowej lub rury PCV, czyli rurę około 40cm, zakopujemy do połowy w ziemi i na dno rury wkładamy nasza petardę a na nią woreczek z paliwem. Każdy Fugas powinien być odpalany za pomocą długiego przewodu. Powinien on mieć minimalnie 20 metrów, oczywiście zależnie od ilości paliwa.

Bezpieczeństwo
Odpalaj zawsze z dala od lasów i od ludzi, zwierząt, najlepiej po deszczu. Bierz zawsze jak największą ilość przewodu! Możesz zostać bardzo mocno popalony! Rób to naprawdę ostrożnie.

Artykuł napisał:
MaLuTkI
Czytany 5274 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 grudnia 2011 19:12
Więcej w tej kategorii: « Komety Flary amatorskie »
Zaloguj się, by skomentować