Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
niedziela, 04 grudnia 2011 01:59

Acetylenek srebra

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Acetylenek srebra jest materiałem wybuchowym inicjującym. Występują dwie postacie tej soli:

 • Ag2C2
 • Ag2C2 · AgNO3 (Ag3C2NO3)

Pierwsza z nich powstaje podczas przepuszczania acetylenu przez amoniakalny roztwór azotanu srebra. Druga sól powstaje podczas przepuszczania acetylenu przez wodny roztwór azotanu srebra z dodatkiem kwasu azotowego. W zasadzie druga postać powinna być systematycznie nazywana azotanem diwęglikiem(2-) trisrebra, ale potocznie nazywa się ją również acetylenkiem srebra. Zajmiemy się drugą solą, ponieważ pierwsza ma słabsze właściwości inicjujące i jest dużo bardziej wrażliwa.

Ag2C2 · AgNO3 otrzymana typową metodą ma postać bardzo drobnego proszku, tak drobnego, że klei się do rąk niczym puder. Kolor waha się między białym a prawie czarnym, co zależy od momentu, w którym przestaniemy przepuszczać acetylen, jak i jego czystości (po pewnym czasie acetylen zaczyna redukować srebro, co powoduje powstanie czarnej zawiesiny). Jest praktycznie niewrażliwy na tarcie. Wrażliwość na uderzenie jest mniejsza niż azydku ołowiu. Pobudzenie następuje po upadku ciężarka 2 kg z wysokości 3,4 cm (dla PbN6 - 3,2 cm). Wystawiony na silne promieniowanie słoneczne na okres ok. 6 h pokrywa się cieniutką czarną warstwą zawierającą metaliczne srebro, jednak nie wpływa to znacząco na jego parametry detonacji. W próbie Trauzla daje wydęcie 145 cm3. Detonuje z prędkością 3460 m/s przy gęstości 3,96 g/cm3. Temperatura pobudzenia wynosi 217°C, a temperatura wybuchu sięga 5740°C.

Jak wykazały testy polowe, 30 mg acetylenku pobudza 3 g PETN w spłonce. Oceniając jego przydatność można śmiało stwierdzić, że nadaje się na substytut azydku ołowiu. Dodatkowymi atutami są względna łatwość zdobycia odczynników jak i ich niska toksyczność, w przeciwieństwie do odczynników używanych przy syntezie azydku ołowiu.

Równanie reakcji rozkładu wygląda następująco:

Ag2C2 · AgNO3 → 3 Ag + CO2 + CO + 0,5 N2 ΔH = -753,6 kJ/mol (180 kcal/mol)

 

Otrzymywanie

Odczynniki

 • Azotan srebra AgNO3
 • Węglik wapnia (karbid) CaC2
 • Kwas azotowy HNO3 65%
 • Woda demineralizowana
 • Spirytus C2H5OH
 • Aceton (CH3)2CO

Sprzęt

 • Kolba z bocznym tubusem (np. ssawkowa) 250 ml
 • Wkraplacz lub rozdzielacz
 • Gumowy wężyk (może być taki ze sklepu zoologicznego do pompki)
 • Zlewka 100 ml
 • Szklana rurka do gazów (może być igła do strzykawki)
 • Sączek

Sprzęt zastępczy (widoczny na zdjęciach)

 • Kolba stożkowa 250 ml
 • Wężyk gumowy
 • Strzykawka 2 ml
 • Zlewka 100 ml
 • 2 igły do strzykawek

Uwagi

Azotan srebra powinien być w czystości odczynnikowej, może być zrobiony samodzielnie ze srebra, ale ta metoda jest droższa i może powodować, że acetylenek będzie zanieczyszczony i bardziej wrażliwy.

Najpierw składamy aparaturę. W zależności od posiadanego sprzętu robimy to tak jak na rysunku lub tak jak na zdjęciach.

Aparatura do wytwarzania acetylenu

Po zmontowaniu aparatury do kolby wrzucamy parę kawałków karbidu, umieszczamy wkraplacz bądź rozdzielacz do którego wlewamy wodę destylowaną. Odważamy 10 g azotanu srebra, umieszczamy w zlewce i dolewamy 40 ml wody demineralizowanej. Kiedy azotan się rozpuści, dolewamy 6 ml kwasu azotowego. Do roztworu wprowadzamy rurkę wyprowadzającą acetylen z kolby, zakończoną igłą, której koniec powinien znajdować się na dnie zlewki. Teraz wkraplamy wodę na karbid tak, by uzyskać stały przepływ acetylenu ze średnią, równomierną prędkością (bąbelki powinny wylatywać z igły nieco szybciej niż da się je policzyć).

Praktycznie od razu zauważymy pojawienie się zmętnienia, które powoli obejmuje całą ciecz. Oznaką do zakończenia reakcji jest lekkie ciemnienie roztworu (początki redukcji jonów srebra). Należy wtedy odciąć dopływ acetylenu. Igła doprowadzająca podczas całej syntezy powinna być zanurzona w roztworze, inaczej powierzchnia roztworu sczernieje w wyniku redukcji. Dolewamy do zlewki alkoholu i czekamy aż nasz acetylenek opadnie na dno.

Następnym krokiem jest odsączenie otrzymanego osadu. Używamy do tego sączka lub filtra do kawy. Przemywamy osad kolejno spirytusem i acetonem. Suszymy w ciemnym, suchym miejscu.

Bezpieczeństwo

Jak wspomniano na wstępie, acetylenek srebra jest materiałem wybuchowym inicjującym. Oznacza to, że należy obchodzić się z nim z najwyższą ostrożnością. Ogólnie jest bezpiecznym MWI, ale i tak należy niezmiernie uważać!! Trzymać z dala od źródeł ognia, ciepła oraz światła. Chociaż ten MWI nie wykazuje oznak reakcji z metalami przy krótkiej styczności, należy ich unikać. W trakcie syntezy wywiązujemy łatwopalny acetylen - należy zachować odpowiednie środki ostrożności (wyciąg, brak źródeł ognia, dobra wentylacja). Nie należy syntetyzować dużych ilości tego związku.

Artykuł napisał
Pyromaker

Źródło:

Czytany 9615 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 grudnia 2011 18:46
Więcej w tej kategorii: « Azydek ołowiu
Zaloguj się, by skomentować