Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
niedziela, 04 grudnia 2011 01:56

Proch Chloranowy

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Jeśli komuś nie wychodzi dobrej jakości proch czarny to może w bardzo łatwy sposób zrobić proch chloranowy. Proch ten przewyższa większość znanych mieszanek prochowych pod względem właściwości. Jego prędkość spalania jest dużo wyższa nawet od komercyjnego prochu czarnego. Wadą może być nieznaczna czułość na bodźce mechaniczne. Zastosowanie dla tego prochu jest bardzo duże - jako doskonały ładunek miotający, np. miotanie szelek, komet itd. W petardach i tym podobnych rzeczach również może być stosowany. Jego otrzymanie jest bardzo proste:

Odczynniki:


Przy produkcji tego prochu, ważną sprawą jest:

- rozdrobnienie składników
- dokładne wymieszanie
- jakość węgla, najlepiej węgiel aktywowany

Jeśli spełnimy powyższe punkty to wystarczy zmieszać oba te składniki w proporcjach wagowych 50:50. Mieszać należy czymś drewnianym, lub z tworzywa sztucznego (nie z materiałów, które mają podwyższoną zdolność do tarcia, np. metal). Aby zwiększyć temperaturę spalania tego prochu to możemy dodać do niego pyłu metalu - glinu, albo magnezu. Proch ten bez żadnych dalszych obróbek można już z bardzo dużym powodzeniem używać do miotania, lecz jeśli komuś to nie wystarcza, albo oczekuje jeszcze czegoś więcej to można ten proch przegryzać z wodą, tzn:

Do naczynia w którym proch się znajduje nalewamy wody, aby powstała gęsta papka. Teraz musimy odparować wodę (zostawić w ciepłym miejscu) i proch należy bardzo dokładnie wysuszyć. Teraz najgorszym etapem i dość niebezpiecznym jest rozdrobnienie tego prochu w celu lepszego wymieszania składników. Można też pokruszy w palcach ten proch, otrzymując proch granulowany, albo zmielić... Mielić należy bardzo małe ilości prochu w okularach ochronnych i np. w moździerzu a nie w młynku. Ot taki proch jest już skończony. Ilości do miotania należy dobrać eksperymentalnie, bo łatwo się przekonać jaką siłę ma ten proch.

Artykuł napisał:
MaLuTkI
Czytany 10850 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 grudnia 2011 18:23
Więcej w tej kategorii: « Proch czarny Nitroceluloza »
Zaloguj się, by skomentować