Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
niedziela, 04 grudnia 2011 00:45

Statyw na pipety, probówki, bagietki itd.

Oceń ten artykuł
(1 głos)


Wszelkiego rodzaju stojaki, statywy są bardzo potrzebne przy pracy chemicznej. Bez tego praca byłaby niekomfortowa, a w często i niemożliwa. Wykonanie takich urządzeń nie jest trudne, i dlatego niżej opiszę budowę prostego stojaka, aczkolwiek bardzo przydatnego.


Budowa

Do wykonania stojaka będziemy potrzebowali:

  • Jednej dłuższej i grubszej deski (grubość około 2-2,5cm, nie mniej) (np. sklejka),
  • Jednej cieńszej deski,

Kleju do drewna, np. wikolu.

Przykładowe wymiary:

Z jednej dłuższej, grubszej deski uzyskamy dwa mniejsze kawałki o wymiarach: 33cm (długość) na 7,5cm (szerokość) i dwa mniejsze kawałki potrzebne do złączenia powyższych dwóch kawałków o wymiarach: 6cm (długość) i 7,5cm (szerokość). Cieńsza deska powinna mieć długość 33cm i szerokość 5,5cm do 7,5cm. W takich proporcjach powinno wyjść około 14-16 miejsc w statywie.Są to tylko przykładowe wymiary do których nie trzeba się stosować, ponieważ może akurat potrzebujmy większego czy też mniejszego stojaka, więc wymiary dobieramy samodzielnie.

Po dobraniu odpowiednich wymiarów tniemy deski według nich;(...)i dwie deski (chodzi o deski o przykładowych wymiarach 33cm na 7,5cm) powstałe z dłuższej, grubszej deski przykładamy idealnie do siebie i ściskamy mocno dwoma ściskami po przeciwległych stronach i wiercimy w obydwóch deskach na wylot dziurki o odpowiednich średnicach (np. o średnicy pipet, bagietek, probówek itd.) mniej więcej w równych szeregach.Po ich wywierceniu (i odkręceniu zacisków) czas na doklejenie do jednej deski z dziurkami cieńszej deski. Smarujemy w tym celu jedną cieńszą deskę i przyklejamy do deski z dziurkami tak aby deska ta pokryła wszystkie dziurki. Bierzemy dwa ściski i sklejoną całość przykładamy do dłuższej deski i ściskamy po przeciwległych stronach (dodatkową dłuższą deskę dajemy po to aby ścisk rozłożył się na całej powierzchni klejonej). To będzie spód stojaka.Czas na sklejenie stojaka. W tym celu na jeszcze klejący się spód stojaka przykładamy na samych końcach dwa mniejsze kawałki, posmarowane z obydwóch stron klejem wikolem:Na te kawałki kładziemy drugą deskę z wywierconymi dziurkami:I na górę kładziemy obojętnie co, byle by było ciężkie i zostawiamy to na około 24 godziny, a później jeszcze bez obciążenia na drugie 24 godziny w celu całkowitego wyschnięcia.

No images found.

Po bokach stojaka możemy zrobić jeszcze kilka dziurek w które będziemy wkładać np. cienkie bagietki. Do dziurek spodu stojaka możemy też wsadzić cienkie gąbeczki, by nie niszczyć np. pipet. No i oczywiście można by dla wyglądu pomalować stojak, zakonserwować, oszlifować itd.
Artykuł napisał:
MaLuTkI

Czytany 7739 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 grudnia 2011 15:48
Zaloguj się, by skomentować