Doświadczenia z CO2 |
![]() |
![]() |
![]() |
CO2, tlenek węgla (IV) - nazwa zwyczajowa tego gazu brzmi ”dwutlenek węgla”. Jest bezbarwny, bezwonny oraz niepalny i około 1,5 razy cięższy od powietrza, ponieważ w temperaturze 0*C oraz pod ciśnieniem 1 atm, 1 dm3 tego gazu waży 1,977g. Dwutlenek węgla rozpuszcza się w wodzie. Na codzień obcujemy z tym gazem, ponieważ wydychamy go z płuc gdzie następuje wymiana gazowa. W większych stężeniach dwutlenek węgla jest trujący (30-40%) - porażenie ośrodka oddechowego. Rozpoznaje się go przez wprowadzenie do wody wapiennej (nasycony, klarowny roztwór wodorotlenku wapnia) - wskutek czego woda ta mętnieje. Wykonanie doświadczeniaDoświadczenie pierwsze na wykrywanie dwutlenku węglaDo jego wykonania potrzebne będzie albo wapno palone (tlenek wapnia, CaO), albo wapno gaszone (wodorotlenek wapnia, Ca(OH)2). Rozpuszczamy jedną z tych substancji w wodzie i wlewamy do jakiegoś przezroczystego pojemnika (np. cylinder szklany). Przez rurkę dmuchamy z płuc pewien gaz, oczywiście jest to dwutlenek węgla. Przy dłuższym czasie wdmuchiwania woda wapienna mętnieje. Dzieje się to na skutek powstawania najpierw węglanu wapnia, który jest nierozpuszczalny w wodzie, i dalej reaguje on z wodą i dwutlenkiem węgla dając wodorowęglan wapnia, który z kolei jest już rozpuszczalny w wodzie przypadkiem czego woda staje się mętna. Wszystko dzieje się wedle reakcji: Ca(OH)2 + CO2 -> CaCO3 + H2OPowstawanie wodorowęglanu wapnia: CaCO3 + H2O + CO2 -> Ca(HCO3)2Bezpieczeństwo Doświadczenie drugie - gaszenie ogniaDoświadczenie te jest bardzo efektowne na przeróżnych pokazach chemicznych itd. Polega one na gaszeniu np. świeczki, zapałki, zapalniczki przy pomocy tego gazu. Co w tym doświadczenie takiego ciekawego? No więc dwutlenek węgla jest bezbarwny i można go przechowywać w otwartej zlewce, przelewać ze zlewki do zlewki, gdyż jest on cięższy od powietrza, więc będzie się zbierać na dnie zlewki. Najpierw musimy otrzymać trochę dwutlenku węgla.
Na pierwszej rysunku widzimy najprostsze urządzenie do wytwarzania gazówz zagiętą szklaną rurką przyłączoną do gumowego węża, który wprowadzamy na samo dno zlewki. Dwutlenek węgla możemy otrzymać z dowolnego węglanu (np. CaCO3, Na2CO3, NaHCO3) działając na nie rozcieńczonym kwasem. Dla przykładu możemy użyć rozcieńczonego kwasu: solnego (HCl) siarkowego (H2SO4), azotowego (HNO3), octowego (popularny ocet wystarczy, CH3COOH). Ja wybrałem rozcieńczony kwas solny (około 20%) i sodę oczyszczoną (wodorowęglan sodu, soda oczyszczona, NaHCO3). Wybrałem też aparaturę nr. 1, ponieważ nie miałem pod ręką korka z dwoma otworami. Węglan wapnia to zwykła kreda, jednak uwaga - kreda może również innym związkiem, który nie reaguje z kwasem. Z taką miałem do czynienia w szkole. Prawdopodobnie jest to sprasowany krzemian lub siarczan wapnia. W związku z tym zamiast kredy lepiej użyć sody oczyszczonej lub węglanu wapnia "odczynnikowego", gdyż w większości szkolnych pracowni jest go nadmiar. Download Video: MP4, HTML5 Video Player by VideoJS
Bezpieczeństwo Doświadczenie trzecie - unoszące się bańki mydlaneW tym doświadczeniu chodzi o to, że bańki mydlane unoszą się w powietrzu tak jakby po wodzie. Wykonujemy doświadczenie w ten sposób, ze do szerokiego naczynia napełnionego dwutlenkiem węgla, "puszczamy" bańki wodne (roztwór na bańki wodne przygotowujmy z szarego mydła i zimnej wody destylowanej, do którego po kilku godzinach dodajemy kilka kropli gliceryny C3H8O3). Okaże się, że bańki wodne "pływają" ;) Artykuł napisał:
MaLuTkI Źródła:
|