Wszelkiego rodzaju stojaki, statywy są bardzo potrzebne przy pracy chemicznej. Bez tego praca byłaby niekomfortowa, a w często i niemożliwa. Wykonanie takich urządzeń nie jest trudne, i dlatego niżej opiszę budowę prostego stojaka, aczkolwiek bardzo przydatnego.
Budowa
Do wykonania stojaka będziemy potrzebowali:
- Jednej dłuższej i grubszej deski (grubość około 2-2,5cm, nie mniej) (np. sklejka),
- Jednej cieńszej deski,
Kleju do drewna, np. wikolu. Przykładowe wymiary:
Z jednej dłuższej, grubszej deski uzyskamy dwa mniejsze kawałki o wymiarach: 33cm (długość) na 7,5cm (szerokość) i dwa mniejsze kawałki potrzebne do złączenia powyższych dwóch kawałków o wymiarach: 6cm (długość) i 7,5cm (szerokość). Cieńsza deska powinna mieć długość 33cm i szerokość 5,5cm do 7,5cm. W takich proporcjach powinno wyjść około 14-16 miejsc w statywie.

Są to tylko przykładowe wymiary do których nie trzeba się stosować, ponieważ może akurat potrzebujmy większego czy też mniejszego stojaka, więc wymiary dobieramy samodzielnie.
Po dobraniu odpowiednich wymiarów tniemy deski według nich;
(...)i dwie deski (chodzi o deski o przykładowych wymiarach 33cm na 7,5cm) powstałe z dłuższej, grubszej deski przykładamy idealnie do siebie i ściskamy mocno dwoma ściskami po przeciwległych stronach i wiercimy w obydwóch deskach na wylot dziurki o odpowiednich średnicach (np. o średnicy pipet, bagietek, probówek itd.) mniej więcej w równych szeregach.
Po ich wywierceniu (i odkręceniu zacisków) czas na doklejenie do jednej deski z dziurkami cieńszej deski. Smarujemy w tym celu jedną cieńszą deskę i przyklejamy do deski z dziurkami tak aby deska ta pokryła wszystkie dziurki. Bierzemy dwa ściski i sklejoną całość przykładamy do dłuższej deski i ściskamy po przeciwległych stronach (dodatkową dłuższą deskę dajemy po to aby ścisk rozłożył się na całej powierzchni klejonej). To będzie spód stojaka.
Czas na sklejenie stojaka. W tym celu na jeszcze klejący się spód stojaka przykładamy na samych końcach dwa mniejsze kawałki, posmarowane z obydwóch stron klejem wikolem:
Na te kawałki kładziemy drugą deskę z wywierconymi dziurkami:
I na górę kładziemy obojętnie co, byle by było ciężkie i zostawiamy to na około 24 godziny, a później jeszcze bez obciążenia na drugie 24 godziny w celu całkowitego wyschnięcia.
No images found.
Po bokach stojaka możemy zrobić jeszcze kilka dziurek w które będziemy wkładać np. cienkie bagietki. Do dziurek spodu stojaka możemy też wsadzić cienkie gąbeczki, by nie niszczyć np. pipet. No i oczywiście można by dla wyglądu pomalować stojak, zakonserwować, oszlifować itd.
Artykuł napisał: MaLuTkI
|