Zmiana pH roztworów wskaźników pod wpływem „suchego lodu” PDF Drukuj Email

Zdarza nam się czasami przygotować pokaz czy jakiś występ, dobrze jak mamy już wszystko gotowe i przygotowane. Ale jeżeli nie ? Zaczynamy wymyślać i kombinować, przychodzą do głowy nowe pomysły i stare pokazy. Więc może iść na łatwiznę i poszukać w internecie. I właśnie dlatego postanowiłem umieścić kilka doświadczeń aby umilić lekcje chemii. Jeżeli oczywiście któregoś z odczynników nie możecie zdobyć, chociaż w tą mogę wątpić, zawsze możecie puścić nasz film na lekcji chemii.


Wykonanie doświadczenia

Sprzęt i odczynniki

  • 2 menzurki (ok. 2 dm3) lub inne wysokie naczynia
  • 2 pipety
  • „suchy lód” czyli zestalony dwutlenek węgla
  • roztwór NaOH
  • roztwór BTB(bromothymol blue) czyli błękit bromotymolowy
  • roztwór fenoloftaleiny

Czas wykonania: ok. 5-10 min.
Do menzurek nalewamy ¾ wysokości wody, następnie pipetami dodajemy kilka kropel roztworu wskaźników (według własnego upodobania ), później dodajemy kilka bryłek „suchego lodu”. Potem wlewamy roztwór NaOH do pierwszej a następnie do drugiej menzurki, aż do zmiany zabarwienia roztworu, i czekamy do zmiany koloru na wyjściowy i ponownie dodajemy roztwór NaOH.


Obserwacje


Dodanie roztworu NaOH do BTB i fenoloftaleiny spowodowało, że zielony kolor błękitu bromotymlowoego zmienił barwę na niebieską, a fenoloftaleiny na malinową. Po chwili nastąpiło ich odbarwienie do roztworów wyjściowych.
Wnioski
„Suchy lód” w wyniku dodania go do wody (wodnych roztworów wskaźników) zaczął wydzielać gazowy tlenek węgla (IV) (dwutlenek węgla), który rozpuścił się w wodzie powodując powstanie roztworu kwasu węglowego(pH<7).

CO2 + H2O –> H2CO3

Co było widać po kolorze BTB (BTB w kwasach ma kolor zielony). Po dodaniu większej ilości roztworu wodorotlenku sodu nastąpiło zalkalizowanie (pH>7) roztworów. W efekcie czego BTB przybrał barwę niebieską a fenoloftaleina malinową. Ciągłe powstawanie i rozpuszczanie się CO2 powoduje zakwaszenie roztworów i zmianę barwy wskaźników na wyjściowe.

UWAGI KOŃCOWE

W przypadku gdy chcemy aby doświadczenie wykonywał uczeń, musi mieć on na sobie fartuch i okularyochronne. Niewskazane jest aby uczeń trzymał przez dłuższy czas bryłki „suchego lodu” w

Dodał:

DaKo
przy współpracy z dr Jakubem Luboradzkim