Oznaczanie odczynników - etykiety |
![]() |
![]() |
![]() |
Powszechnie wiadomo, że w laboratorium chemicznym NIE MOGĄ znajdować się pojemniki z nieopisaną zawartością. Etykieta powinna być przyklejona trwale do pojemnika, najlepiej ją dodatkowo pokryć warstwą lakieru, żeby nie ulegała działaniu żrących cieczy. Na etykiecie związku powinny znajdować się informacje takie jak:
Zwroty zagrożeń można znaleźć w karcie charakterystyki związku chemicznego firmy która ten odczynnik produkuje np. POCH (http://www.poch.com.pl). Dla wygody i estetyki możemy etykiety zaprojektować na komputerze, a następnie wydrukować. Można je stworzyć przy pomocy programu etchem (do pobrania: http://www.paulosoft.com.pl/etchem/download.php). Przykładowe wzory etykiet do pobrania, odpowiednio w wersji czarno białej i kolorowej, w dwóch formatach, oraz oczywiście z możliwością edycji. Najlepsze w edycji są wersje *.odg, ale jako że nie wszyscy posiadają OpenOffice.org zrobiłem wersję dla Worda.
Do oznaczeń zagrożeń na etykietach można wykorzystać dostępne w Internecie piktogramy zagrożeń. Etykiety oczywiście można powiększyć i dostosować do własnych potrzeb (kolor itp.). Te są przystosowane do naklejek-etykiet 9 x 3 cm. Można wykorzystać naklejkii samoprzylepne tzn. na słoik naklejam naklejkę, a na naklejkę butaprenem etykietę. Wtedy łatwo można usunąć etykietę np. po zużyciu odczynnika. Oczywiście jeżeli posiadacie większe naklejki lub przyklejacie etykietę bezpośrednio do słoika lub butelki to można wykorzystać większe szablony etykiet. Etykiety można przykleić każdym klejem który tylko przyklei papier do szkła czy tworzywa sztucznego. Bardzo dobry klej można zrobić samemu. Dokładnie mieszamy łyżkę stołową kazeiny z pół łyżeczki do herbaty boraksu i zalewamy gorącą wodą (3-4 łyżki) mieszając. Następnie na czysty i suchy słoik przyklejamy cienko posmarowaną klejem etykietę i zostawiamy do wyschnięcia. Kleju nie należy rozrabiać za dużo na raz gdyż po 2-3 godzinach na stałe twardnieje i nadaje się tylko do wyrzucenia. Następnego dnia po wyschnięciu kleju możemy etykietę pokryć warstwą bezbarwnego lakieru chroniącego przed różnymi cieczami, a także przed zabrudzeniem etykiet (gładką powierzchnię można łatwo wytrzeć). Wiele różnych klejów można znaleźć w książce "Na wszystko jest rada” Stefana Sękowskiego. Oznaczenia substancji niebezpiecznych
Oznaczanie NFPA 704NPFA 704 jest standardem obowiązującym w Stanach Zjednoczonych. Został wprowadzony przez National Fire Protection Association. Jest to system oznaczania substancji chemicznych za pomocą "diamentu ognia”, czyli kwadratu stojącego na wierzchołku podzielonego na 4 mniejsze kwadraty: niebieski, czerwony, żółty, biały. W każdym polu (z wyjątkiem białego) znajduje się cyfra od 0 do 4, gdzie 0 oznacza brak zagrożenia, a 4 maksymalny stopień zagrożenia. NFPA 704 jest świetnym przykładem jednego znaku dla wielu typów zagrożeń. Pole niebieskie odpowiada za zagrożenia dla zdrowia:
3. Krótki kontakt może spowodować poważne zatrucia 4. Bardzo krótki kontakt może spowodować śmierć lub poważne zatrucie. Pole czerwone oznacza palność:
Pole żółte oznacza reaktywność:
Białe pole oznacza inne cechy:W - reaguje niespotykanie energicznie z wodą (Cez)
Artykuł napisał:
Źródła:
|