DNNC |
Dane fizykochemiczne:
OtrzymywanieOdczynniki:
ETAP I
W kolbie dwu szyjnej o poj. 100ml zaopatrzonej w mieszadło, i wkraplacz, umieścić 8,3g 2,2-dinitro-1,3-propanodiolu, 3,75ml formaliny (37% roztworu formaldehydu) oraz 50ml 60% etanolu. Mieszaninę ogrzać (ochłodzić) do temperatury ok. 25°C.
Do tak przygotowanej mieszaniny dodawać małymi porcjami 5,9g izopropyloaminy tak aby całkowity czas wyniósł ok. 45min, a pH utrzymywało się na poziomie ok. 6. W razie potrzeby zakwasić lekko stęż. HCl (37%). Po dodaniu całej izopropyloaminu kontynuować mieszanie przez okres ok. 45 min w temp. pokojowej. Po tym czasie całość ekstrahować chlorkiem metylenu, a następnie połączone ekstrakty wysuszyć bezwodnym siarczanem(VI) magnezu i odpędzić chlorek metylenu w zestawie do destylacji prostej lub na wyparce próżniowej. Otrzymujemy 8g 1,3-diizopropylo-5,5-dinitroheksahydropirymidyny. Tak otrzymana 1,3-diizopropylo-5,5-dinitroheksahydropirymidyna zostanie przetworzona dalej ETAP II
W kolbie dwuszyjnej o poj. 200ml zaopatrzonej w mieszadło, i wkraplacz umieścić 5g 1,3-diizopropylo-5,5-dinitroheksahydropirymidyny. Do wkraplacza wlać 80ml 90% HNO3. Całość umieścić w łaźni wodnej o temp. 25°C.
Powoli rozpocząć dodawanie jednocześnie rozpoczynając mieszanie (UWAGA!! Reakcja może zajśc bardzo gwałtownie). Po dodaniu całego kwasu azotowego (czas ok. 1-1,5h), nie zaprzestając mieszania odstawiamy całość na 15h w temperaturze pokojowej. Następnie całość wylewa się do zlewki z 30ml lodu i odsącza. Produkt ekstrahuje się dwukrotnie eterem dietylowym i 5% roztworem NaOH. Oddzielony ekstrakt eterowy osusza się bezwodnym siarczanem(VI) magnezu i odpędza eter na wyparce próżniowej. Artykuł napisał:
Tchemik
Tłumaczenie z: http://pxd.czechian.net/pxd.php?id=dnnc
|