DiNGU i TeNGU |
TeNGU i (tetranitroglikoluryl,nazwa systematyczna: 2,4,6,8-Tetranitro-2,4,6,8-tetrabicyklo(3,3,0)-oktan-3,7-dion, wzór sumaryczny C4H2N8O10). Jest białym, drobnokrystalicznym materiałem wybuchowym kruszącym z czterema grupami nitrowymi, szybko rozkładającym się już w temperaturze pokojowej, gdy jest wilgotny. Jego temperatura rozkładu wynosi około 250*C. Posiada on dodatni bilans tlenowy +5% i ciepło spalania równe 1937 kJ/mol (ciepło tworzenia: -75 kJ/mol). Pierwszy raz otrzymano go we Francji w 1973 roku, więc jest już długo znanym materiałem wybuchowym bez zastosowania. TeNGU detonuje od upadku ciężarka o masie 2kg z nieznacznej wysokości, bo tylko 3 do 5cm. Tarciem jest minimalnie bardziej wrażliwy od PETN-u. Dlatego należy się z nim obchodzić jak z materiałem wybuchowym inicjującym. Teoretycznie prędkość detonacji może dojść do około 9360 m/s, ale ciężko jest uzyskać tak wysoką gęstość. Przy innych gęstościach TeNGU detonuje: 1,94g/cm3 – 9070m/s
1,95/cm3 - 9150 m/s 1,98g/cm3 – 9200 m/s TeNGU jest bardzo dobrze rozpuszczalny w acetonie, alkoholu etylowym i metylowym, acetonitrylu, dimetyloformamidzie (DMF), tetrahydrofuranie (THF), dimetylosulfotlenku. Trochę gorzej rozpuszcza się w lodowatym kwasie octowym oraz jego bezwodniku. Syntezuje się go poprzez nitrowanie glikolurylu. Najlepiej jako mieszaniny nitrującej używać kwasu azotowego z pięciotlenkiem azotu (20%), lub można też nitrować z bardziej dostępnych składników, tzn. dymiący kwas azotowy z bezwodnikiem octowym, (choć ten też nie jest łatwo dostępny...). Bardzo ważną rzeczą po skończonej produkcji jest dokładne wysuszenie w eksykatorze TeNGU z CaCl2 czy też P2O5 z uwagi na to, że nawet wilgotny ulega szybkiemu rozkładowi już w temperaturze pokojowej. TeNGU ma średnie właściwości higroskopijne, przez co jest nietrwały, dlatego też nie znalazł zdanego praktycznego zastosowania w przemyśle. TeNGU można otrzymywać kilkoma sposobami, opiszę dwa z nich, (nadmienię od razu, że przepis jest całkowicie ”książkowy”, ponieważ podczas jego pisania nie kierowałem się żadnymi praktycznymi wskazówkami). Otrzymywanie glikoluryluJego synteza jest prosta, lecz wymaga glioksalu (C2O2H2). On też może by trudno dostępny. Można by go próbować dostać w szpitalu i w aptece z uwagi na to, że jest on wykorzystywany jako środek bardzo silnie bakteriobójczy oraz grzybobójczy. Do przeprowadzania kondensacji glioksalu potrzebne nam będzie następujący sprzęt:
Z odczynników potrzebne nam będą oprócz glioksalu kwas siarkowy oraz mocznik. Otrzymywanie DiNGU przy pomocy HNO3 99%-100% Problemem może się okazać w tej reakcji posiadanie tak wysoko stężonego kwasu azotowego dla osób nieposiadających aparatury do destylacji na szlify. Jeśli ją posiadamy to nie ma problemu, gdyż przez świeżo przedestylowany kwas azotowy zawierający jeszcze tlenki azotu przepuszczamy dobrze osuszone powietrze aż do odbarwienia kwasu azotowego (pozbycia się tlenków azotu). Dalsze nitrowanie DiNGU do TeNGUTen etap jest najbardziej skomplikowany, to znaczy wymaga trudno dostępnych odczynników, dlatego też podam otrzymywanie TeNGU innym sposobem. Jednak ta metoda jest najbardziej wydajna, ponieważ uzyskujemy około 90% wydajności teoretycznej. Jako że potrzebny jest N2O5 do sporządzenia mieszaniny nitrującej, niżej podaję jego otrzymywanie. HNO3 + P2O5 -> N2O5(opuszcza mieszaninę przy ogrzewaniu) + HPO3Należy zwrócić uwagę na to, że N2O5 są silnie duszące i może nam zniszczyć płuca, jeśli będziemy z nim dłużej obcować bez zabezpieczenia. Otrzymywanie TeNGU Nitrowanie DiNGU do TeNGU zaczynamy od wprowadzenia N2O5 (gazowy, ale lepiej ciekły, ponieważ jest łatwiejszy do odmierzenia jego ilości) do 200ml kwasu azotowego 98-99%. Mieszanina powinna mieć skład procentowy: 20% pięciotlenku azotu oraz 80% kwasu azotowego. Całą powyższą mieszanie (około 240g) wlewamy do kolby i dodajemy do niej w małych porcjach DiNGU w ilości 14g. Czas dodawania DiNGU powinien wynosić około 30 minut. Po dodaniu całej ilości DiNGU, często mieszając trzymamy kolbę przez dwie godziny w temperaturze 5-10°C. Po około 30 minutach zacznie się strącać biały drobnokrystaliczny proszek - TeNGU. Po dwóch godzinach odsączamy go na sączku i przemywamy chlorkiem metylenu i dokładnie suszymy najlepiej w eksykatorze, do całkowitego jego wysuszenia, aby zapobiec jego szybkiemu rozkładowi. Otrzymywanie TeNGU metodą radziecką Na początku sporządzamy mieszaninę nitrującą. Kolbę umieszczamy na łaźni wodnej z lodem i umieszczamy w tej kolbie 90ml bezwodnika octowego. Następnie dodajemy do kolby (ciągle mieszając) 30 ml kwasu azotowego o stężeniu 98-99%. Podczas tego etapu temperatura nie może przekroczyć 10-20°C. Całość mieszamy jeszcze przez 20 minut w temperaturze 20°C i dodajemy 6 gram glikolurylu. Znów całość mieszamy przez 15 minut w temperaturze 20°C, następnie podnosząc ją do 25-30*C i trzymając całość ciągle mieszając przez około 2 godziny. TeNGU po około 30 minutach zacznie się wytrącać. Po upłynięciu dwóch godzin odsączamy TeNGU na sączku i przemywamy chlorkiem metylenu, następnie susząc go w eksykatorze do całkowitego wysuszenia. Wydajność teoretyczna wynosi około 72%. Artykuł napisał: Literatura:
|